Publicat Ieri

Export Sales Manager, Cricova

Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Mid-Level (2-5 ani)
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Responsabilități:

  • Definirea și gestionarea procesele de dezvoltare a afacerii în zonele alocate;
  • Evaluarea potențialilor importatori locali și a partenerilor de distribuție, cadrul competitiv și prezentarea opțiunile de portofoliu a produselor;
  • Analizarea piețelor de export și dezvoltarea unei baze de date integrate a clienților, canalelor și principalelor legături de supermarketuri în fiecare piață;
  • Crearea pachetului de vânzări și prezentări despre grup, portofoliul de produse, adresate potențialilor clienți;
  • Colaborarea puternică și permanentă cu departamentele de marketing și producție pentru formularea strategiilor cu succes și dezvoltarea planurilor anuale de vânzări;
  • Promovarea produselor companiei cu accent pe mediul online, utilizând și canalele de distribuție ale importatorilor sau distribuitorilor locali ai companiei;
  • Studierea piețelor de retail prin prisma indicatorilor predefiniți de performanță (volumul total de vânzări, volumul vânzărilor de vin, focalizarea portofoliului, focalizarea pe importuri: produse din anumite țări, regiunile pe care le acoperă într-o piață);
  • Elaborarea modelului de afacere pe teritoriul/canalul de distribuție (formare de prețuri, părțile implicate, marja pentru fiecare parte implicată etc., planogramă și vizibilitatea produsului pe raft, definirea obligațiilor părților în procesul de investiții în piață);
  • Comunicare directă cu importatorii, reprezentanții magazinelor online pentru identificarea oportunităților de dezvoltare a produselor companiei în zona respective;
  • Identificarea actorilor influenți (decidenți) în mediul online și offline al fiecărei piețe/canale;
  • Identificarea riscurilor potențiale în cadrul strategiilor de export și dezvoltarea de acțiuni proactive pentru gestionarea și minimizarea acestora;
  • Informarea permanentă cu privire la tendințele din industrie și schimbările reglementare care afectează piețele de export și practicile optime.

 Cerințe:

  • Studii superioare în domeniul economiei, relații internaționale sau marketing;
  • Experiență similară în vânzări / afaceri de export;
  • Cunoașterea utilizării pachetului MS Office;
  • Abilități de negociere și persuasiune;
  • Abilități analitice și de comunicare în afaceri;
  • Abilități solide de gestionare a proiectelor;
  • Capacitate și dorință de a călători în străinătate pentru participarea la expoziții internaționale și întâlniri cu partenerii;
  • Gândire analitică, orientare către rezultate și proactivitate;
  • Dinamică ridicată și colaborare în echipă;
  • Orientare către rezultate, cult și prezentabil;
  • Vorbirea fluentă în limba engleză și limba română. Alte limbi străine reprezintă un avantaj.

Beneficii:

  • Salariu atractiv + sistem de bonusuri bazat pe KPI-uri;
  • Evaluare anuală a performanței;
  • Proiecte de afaceri interesante;
  • Dezvoltare profesională, cursuri de instruire și oportunități de formare.

Dacă vă regăsiți a fi o persoană dinamică cu viziune strategică și integritate ridicată, în căutarea unei provocări profesionale în cadrul unei crame recunoscute internațional, te invităm să aplici CV-ul la adresa de e-mail: Dopomoga.Staffing@gmail.com, indicând denumirea poziției vacante.

Pentru mai multe detalii, vă rog să ne contactați la numărul de telefon: +[vezi telefon]373 782 08 500.

Abilități cheie
Comunicare Soluționarea problemelor Convingere Vânzări Negocierea și semnarea contractelor Gândire critică Managementul proiectelor Time Management Lucru în echipa Leadership
Trimite CV

Beneficii

Bonusuri și prime în funcție de performanță

Traininguri

Despre companie

DOPOMOGA GROUP este fondatorul industriei Resurselor Umane din Republica Moldova și Ucraina.
Din 1994, DOCPOMOGA GROUP a conectat companii respectate cu specialiști de valoare.

DOPOMOGA GROUP  în Republica Moldova funcționeaza din 2006 și are trei genuri principale de afaceri:

- General Recruiting;

- IT Recruiting;

- HR Consulting: HR administrare, Salarizare, Revezuire salarii, Outstaffing.

 Mai mult de 15 de ani de experiență in Republica Moldova, Compania a căpătat o vastă experienţă de prestare a serviciilor pentru companii din urmatoarele segmente: fabricare şi vânzare, FMCG, retail, bănci și servicii financiare, industria minieră şi metalurgie, asistenţă medicală şi farmaceutică, telecomunicaţii, inginerie mecanică, știință, sectorul petrolier, chimie și petrochimie, agricultură, asigurări, construcţii şi materiale de construcţii, comerţ şi logistică de transport, energetică.

"Cunoastem, că în prezent, HR Managerii funcționează sub presiune și schimbări pe piața muncii.
Scopul nostru este de a vă completa afacerea cu experiența și cunoștințele în recrutare, pentru a oferi la timp specialiști necesari."

Cu respect, DOPOMOGA GROUP

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte