Publicat Ieri

Expert principal al Direcției consolidarea supravegherii financiare

crown Compania VIP

Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Senior-Level (> 5 ani)
Oraș:
Centru, Chișinău

Descrierea poziției vacante

Obiectivele postului sunt:

  • Desfășurarea activităților privind supravegherea societăților de asigurare sau de reasigurare și a altor participanți profesioniști pe piața asigurărilor (intermediari în asigurări și/sau reasigurări și Biroul Național al Asigurătorilor de Autovehicule)..

Cerințe minime obligatorii pentru candidați:

Studii și experiență:

  • Studii superioare absolvite cu examen de licența în domeniile financiar - economic cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare; În cazul unei note de studii generale mai mici de 8, condiția se consideră a fi întrunită dacă candidatul are o experiență de minim 5 ani în domeniul financiar-economic. Pentru persoanele cu studii obținute în afara Republicii Moldova se vor indica calificările (ex. GPA, etc.) obținute în țara și/sau instituțiile respective;
  • Experiență de minim trei ani în domeniul financiar –economic, experiența în domeniul asigurărilor va constitui un avantaj;
  • Cunoaşterea principiilor unei supravegheri eficiente;
  • Cunoştinţe generale cu privire la asigurarea supravegherii prudențiale în domeniul asigurărilor;
  • Cunoştinţe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoaşterea avansată a aplicaţiilor MS Word, Excel şi Power Point;
  • Cunoaşterea limbii engleze, la nivel, cel puţin, intermediar (citit/scris/vorbit);
  • Competențe: integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitatea de a rezolva probleme, învățare și dezvoltare continuă.

Competențe comportamentale:

  • Gândire ordonată, tact şi pricepere în munca cu oamenii, perseverenţă, rezistenţă la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale – dezvoltare foarte bună;
  • Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
  • Cunoștințe suficiente pentru o bună înțelegere a riscurilor la care se pot expune participanții profesioniști la piața asigurărilor și BNAA.

Atribuțiile principale:

  • Responsabil de evaluarea activității societăților de asigurare și a altor participanți profesioniști pe piața asigurărilor conform cerințelor actelor normative;
  • Responsabil de procesarea, monitorizarea și analiza informației obținute de la societățile de asigurare și alți participanți profesioniști pe piața asigurărilor sub formă de rapoarte;
  • Responsabil de monitorizarea şi evaluarea indicatorilor cheie, a tendințelor, evoluțiilor şi riscurilor fiecărei societăți de asigurare, precum și identificarea cauzelor acestora.
  • Responsabil de efectuarea acțiunilor de control în raport cu societățile de asigurare și alți participanți profesioniști pe piața asigurărilor, și înaintarea propunerilor conform rezultatelor acestora.
  • Elaborarea, actualizarea și perfecționarea, după necesitate, a procedurile interne privind activitatea de supraveghere a sectorului asigurări.
  • Elaborarea rapoartelor privind activitatea participanților profesioniști pe piața asigurărilor.
  • Alte atribuții conform fișei postului.

Beneficiile oferite de BNM:

  • Experiență profesională într-o bancă centrală
  • Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală
  • Mediu de muncă modern și prietenos
  • Flexibilitate în programul de muncă
  • Pachet salarial competitiv
  • Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști

Termen-limită:

  • 13 mai  2024.

Pentru participarea la concurs, accesaţi: https://www.bnm.md/ro/content/cv-online, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md. Totodată, aveți posibilitatea să depuneți CV-ul și în format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, Departamentul strategie, organizare şi resurse umane, cu specificarea postului pentru care doriţi să candidaţi. Pentru informații suplimentare ne puteți contacta telefonic la numărul [vezi telefon]022 822 158.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Recomandăm insistent să consultaţi bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.

Bibliografie:

Despre companie

Banca Națională a Moldovei (BNM), în calitate de bancă centrală a statului, are următoarele domenii de activitate de bază: politică monetară, piețe financiare, stabilitate financiară, supraveghere, infrastructurile pieței financiare, moneda națională în numerar. În vederea realizării cu succes a obiectivului său fundamental de asigurare și menținere a stabilității prețurilor, precum și a atribuțiilor sale de bază, BNM își dezvoltă în continuu cadrul de reglementare, de raportare și de guvernanță instituțională.

Politica noastră de recrutare constă în selectarea în bază de concurs şi angajarea persoanelor cu experiență, dar și a absolvenților din diferite domenii (economie, jurisprudenţă, tehnologii informaţionale etc), care prin responsabilitate, profesionalism și spirit de echipă vor contribui la atingerea obiectivelor BNM.

Angajarea la Banca Naţională a Moldovei vă oferă o experiență unică de activitate și de formare profesională în cadrul băncii centrale a Republicii Moldova. BNM oferă șansa de a crește profesional, de a lucra în echipă cu cei mai buni experți din domeniu și de a contribui prin inițiativă și inovație la beneficiul tuturor cetățenilor.

,,Fiind parte a echipei BNM, vei avea satisfacția de a te afla într-un mediu dinamic, modern și profesionist, și vei contribui personal la îndeplinirea obiectivelor BNM cu impact pe întreaga societate.”

Foto și video

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Adresa postului vacant
Chișinău, Centru, bd. Grigore Vieru, 1