Publicat Recent

Specialist în planificare și cooperare regională

Informații de bază

Salariu:
15 000 MDL
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Entry-Level (< 2 ani)
Oraș:
Ialoveni

Descrierea poziției vacante

Funcția: specialist în planificare și cooperare regională - 1 unitate

Responsabilități:

  • Analizează situaţia social-economică, necesităţile şi oportunităţile de dezvoltare a  regiunii;
  • Desfășoară activități de cercetare, analiză și prognoză;
  • Elaborează documentele de planificare și programare regională;
  • Coordonează dezvoltarea domeniului de intervenție dezvoltarea urbană, la nivel regional și local;
  • Contribuie la formarea parteneriatelor şi schemelor participative ale grupurilor regionale pentru planificarea strategică din cadrul procesului de formare a politicilor  regionale;
  • Elaborează și actualizează programul operațional regional;
  • Elaborează planul anual de activitate al agenției;
  • Contribuie la consolidarea capacităţilor grupurilor regionale pentru planificare şi luare a deciziilor;
  • Organizează evenimente de consolidare a capacităților în RDC;
  • Participă la consolidarea capacităților APL și altor actori de nivel local și regional;
  • Participă în grupurile de lucru conduse de ADR sau alte instituţii conexe în domeniul DR;
  • Participă la elaborarea propunerilor de proiecte.
  • Condițiile de participare la concurs:
  • Deține cetățenia Republicii Moldova;
  • Posedă limba română și limbile oficiale de comunicare interetnică vorbite pe teritoriul R. Moldova, în limitele stabilite de lege;
  • Are capacitate deplină de exercițiu;
  • Are studiile necesare prevăzute pentru funcția respectivă;
  • Nu are antecedente penale nestinse pentru infracțiuni săvârșite cu intenție.

Cerințe specifice:

Studii: superioare în domeniul administrației publice, managementului, științelor economice, dezvoltării regionale, planificării strategice etc.

Cunoştinţe:

  • Cunoașterea legislației și actelor normative în domeniu;
  • Cunoașterea documentelor de politici naționale și regionale în domeniu;
  • Cunoaşterea unei limbi de circulaţie internațională;
  • Abilităţi de utilizare a computerului: MS Windows, MS Office, Web browsing.

Lista de bibliografie pentru interviul de angajare:

  • Legea Nr. 438/2006 privind dezvoltarea regională în Republica Moldova
  • Hotărârea Guvernului Nr. 127/2008 cu privire la măsurile de realizare a Legii nr. 438-XVI din 28 decembrie 2006 privind dezvoltarea regională în Republica Moldova
  • Hotărârea Guvernului Nr. 172/2022 pentru aprobarea Regulamentului cu privire la organizarea și funcționarea Consiliului Național de Coordonare a Dezvoltării Regionale și Locale
  • Legea Nr. 27/2022 privind Fondul național pentru dezvoltare regională și locală
  • Hotărârea Guvernului Nr. 152/2022 сu privire la aprobarea Regulamentului privind gestionarea mijloacelor financiare ale Fondului național pentru dezvoltare regională și locală
  • Hotărârea Guvernului Nr. 916/2020 cu privire la aprobarea Programului național de dezvoltare a orașelor-poli de creștere în Republica Moldova pentru anii [vezi telefon]2021-2027
  • Hotărârea Guvernului Nr. 40/2022 cu privire la aprobarea Strategiei naționale de dezvoltare regională a Republicii Moldova pentru anii [vezi telefon]2022-2028
  • Programul Operațional Regional Centru 2022 - 2024, poate fi accesat aici: http://www.adrcentru.md/pageview.php?l=ro&idc=540&id=4045&t=/Regiunea-de-Dezvoltare-Centru/Planificare-i-programare-regionala/Strategii-i-programe-regionale/Programul-Operational-Regional-Centru-[vezi telefon]2022-2024/
  • Hotărârea Guvernului Nr. 386/2020 cu privire la planificarea, elaborarea, aprobarea, implementarea, monitorizarea și evaluarea documentelor de politici publice.

Persoanele interesate pot depune personal/prin poștă/prin e-mail dosarul de concurs care va conține:

  • CV- ul (în formă tipică, cuprinzând experiența relevantă pentru postul respectiv);
  • Copia buletinului de identitate;
  • Documente ce atestă experienţa profesională (copia carnetului de muncă, certificate privind activitatea profesională desfăşurată după data de 1 ianuarie 2019 sau alte documente confirmative);
  • Documentele care atestă prestarea voluntariatului, în cazul în care candidatul consideră necesar.

 Data limită de depunere a dosarului de concurs este [vezi telefon]20.04.2023.

Tel./fax: (0268)  2 26 92

E-mail: adrcentru@adrcentru.gov.md

Trimite CV

Despre companie

HR managerul companiei nu a reușit să completeze acest câmp, dar fii sigur, ei au o istorie super interesantă. Curând îi vom contacta și-i vom ruga să o adauge. Până atunci, vezi ofertele lor de angajare.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte