Publicat Recent

Medic specialist (ecografist, ecocardiografie)

Informații de bază

Salariu:
de la 10 850 MDL
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Constituie un avantaj
Oraș:
Centru, Chișinău

Descrierea poziției vacante

Cerințe: studii superioare (rezidențiat conform specialității)
Condiții de muncă: luni-vineri , 7 ore de muncă zilnic
Responsabilități:

  • Asigurarea îngrijirii calitative a bolnavilor spitalizaţi, tratamentul adecvat şi investigaţiile necesare în conformitate cu standardele stabilite, realizările ştiinţei şi tehnicii medicale, cu respectarea regimului curativ – ocrotitor.
  • Respectarea prevederilor naţionale şi instituţionale în investigaţiile şi tratamentul pacienţilor;
  • Efectuarea investigaţiilor ecografice, conform indicaţiilor clar formulate de   medicii   curanţi, stabilind volumul necesar al investigaţiei.
  • Consultarea medicilor curanţi, vizând posibilităţile ecografiei în stabilirea diagnosticului şi utilizarea ei raţională în practica medicală.
  • Însuşirea şi introducerea în practică a noilor metode de diagnostic, tratament şi a noilor aparate de profil.
  • Participarea la dezbateri în cadrul discuţiilor cazurilor complicate şi a erorilor de diagnostic, depistarea şi analiza divergenţelor de informaţii, obţinute în timpul investigaţiei ecografice, suprapunându-se cu rezultatul operaţiilor chirurgicale sau autopsiilor.
  • Prevenirea exploatării aparatajului imagistic în regimurile fizico - tehnice ce depăşesc valorile indicate în caracteristica tehnică.
  • Anunţarea imediată a şefului  serviciului  imagistică medicală şi conducerii instituţiei  despre toate accidentele extraordinare (electrocutarea, afecţiuni radiante, incendiu etc.), ce au avut loc în serviciul imagistică.
Trimite CV

Despre companie

Institutul de Medicină Urgentă este o instituție medico-sanitară publică, care are misiunea de a răspunde promt la necesitățile medicale ale populației și a deservi cele mai grave cazuri din întreaga țară. Spitalul are în componenţa sa 7 departamente medicale dotate cu echipament performant pentru investigarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte