Publicat Ieri

Tehnolog Cercetare și Dezvoltare în panificație

Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Fără Experiență
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Responsabilitățile principale

Dezvoltarea de produse și concepte noi

  • realizează pe baza cererilor clienților produse dedicate acestora, adaptează produsele existente pe liniile clienților industriali
  • propune cele mai bune soluții pentru diferite aplicații, considerând toata gama de produse Puratos
  • Adaptarea formulelor existente la nevoile clienților
  • menține un echilibru optim intre performanta/cost: aceeași calitate la același preț, calitate superioara la același preț
  • urmărește evoluția materiilor prime – programe de reducere a costurilor împreuna cu departamentul de achiziții
  • adaptează soluțiile in funcție de cerințele clienților industriali

 Oferă suport departamentelor marketing si vânzări la orice nivel pentru gama de produse de panificație:

  •  oferă suport in lansarea de produse noi
  • implementează soluții noi si rezolva problemele apărute la produsele de line industriala folosind conceptul R-A-P (rețeta-adezivi-proces)
  • oferă suport in activitatea de vânzare pentru clienții industriali si identifica oportunități noi de business
  • ajuta in oferirea soluțiilor celor mai bune pentru aplicații diferite, luând in considerare toate gamele de produse Puratos
  • realizează prezentări interne si externe, participa la seminarii explicând beneficiile produselor Puratos
  • întocmește un raport de vizita, după fiecare vizita la clienți, in care sunt specificate următoarele: obiectivele, rezultatele, acțiunile viitoare agreate
  • vine cu idei de îmbunătățire si creează noi produse bazându-se pe informațiile obținute in urma vizitelor la clienți

 Oferă suport departamentelor Producție / QA

  • definește parametrii de proces pentru toate produsele locale din gama menționata
  • oferă suport in cazul in care apar probleme de calitate la produse

Tine evidenta aspectelor tehnice – administrative:

  •  asigura documentația necesara referitoare la materii prime, formule, proces tehnologic, creare coduri de produs, teste de laborator, etichetare, fise tehnice si costurile materiilor prime a produselor din portofoliu
  • asigura documentația pentru orice proiect utilizând formularul de proiect, formularul de rețeta si organizează toate aceste informații
  • asigura confidențialitatea formulelor si a know-how-ului
  • raportează lunar către R&D Manager si altor R&D Manageri din HQ -la cerere sau in funcție de proiectele in lucru

 Se asigura ca informațiile primite de la R&D - sediul central, sunt transmise si echipei locale si toate aceste informații sunt promovate in cadrul Puratos Moldova. Participa la realizarea strategiei de dezvoltare a business-ului
Calificările necesare rolului

  • Studii superioare, profil industrie alimentara, biochimie, chimie – fizica, chimie industriala
  • Cunoștințe de utilizare a PC, MS Office.
  • Cunoștințe temeinice de tehnologie, legislatie, analiza calitativa si cantitativa in industria alimentara
  • Engleza, preferabil nivel mediu sau avansat

Abilitați care prezintă avantaje

  • Capacitatea de a gestiona mai multe priorități in paralel
  • Auto-motivare, orientare spre echipă, flexibilitate  în mediu cu  ritm rapid și capabilitate de prezentare de abordări creative
  • Pasiune pentru informare si învățare continua pentru a rămâne la curent cu cele mai recente tendințe și tehnologii în domeniu
  • Înțelegere & gândire tehnică dezvoltată, pentru interpretarea și analiza datelor
  • Orientare către client
  • Comunicare si ascultare activa

Compania oferă
Un pachet salarial motivant și alte bonusuri, oprtunitatea dezvoltării unei cariere de succes într-o echipă de profesioniști și un mediu de lucru modern.

Persoanele care corespund cerințelor date, sunt rugate să expedieze un CV cu fotografie la adresa de email: RChisnenco@puratos.com.

Trimite CV

Beneficii

Ceai / cafea / snacksuri

Zonă de recreere

Cărți de vizită

Deplasări de serviciu

Bonusuri și prime în funcție de performanță

Team - building

Traininguri

Uniformă

Daruri pentru diferite ocazii

Despre companie

Puratos este un grup internațional care oferă o gamă completă de produse inovatoare, materii prime și expertiză practică în specialități de brutărie, patiserie și industria ciocolatei.
Pe piaţa din Moldova, Puratos este furnizor de solutii inovatoare, ingrediente și materii prime pentru specialitățile de brutărie, cofetărie şi ciocolaterie încă din anul 2002. Local, producem ciocolata reală, glazuri și umpluturi de ciocolată. Produsele noastre se adresează atât clienţilor artizani, cât şi celor industriali, semi-industriali şi din industria serviciilor alimentare (super/hipermarket-uri, restaurante etc).

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte