Недавно опубликовано

Specialist (perioada nedeterminată) în cadrul Direcției suport consumatori

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Образование:
Высшее
Oпыт:
Entry-Level (< 2 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

Cerințe minime obligatorii:

  • Studii superioare absolvite cu examen de licența în domeniul economic financiar –bancar și/sau juridic;
  • Experiență în domeniul financiar în activități relevante postului dat, constituie un avantaj;
  • Cunoașterea legislației civile aferente serviciilor financiare;
  • Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word, Excel şi Power Point;
  • Cunoașterea limbii române, engleze la nivel cel puțin intermediar constituie un avantaj.

Competențe comportamentale:

  • Integritate, profesionalism, credibilitate, gândire ordonată, perseverență, rezistență la efort şi stres, adaptabilitate la situații noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
  • <!--[endif]-->Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
  • Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate.

Sarcinile principale:

  • Examinarea în termen a petițiilor privind respectarea de către subiecții raporturilor ce țin de reglementarea, supravegherea și controlul în domeniul protecției drepturilor consumatorilor a prevederilor actelor normative (clauze abuzive, contracte de credit, practici comerciale incorecte) în domeniul de competență a CNPF;
  • <!--[endif]-->Consilierea petiționarului în vederea soluționării amiabile de către prestatorii de servicii financiare a cazului reclamat;
  • Participarea la elaborarea şi actualizarea procedurilor interne aferente soluționării reclamațiilor/petițiilor;
  • Înaintarea propunerilor de îmbunătățire a cadrului normativ și a mecanismelor aplicabile în domeniu.

Termen limită – [показать номер]27.03.2024

Recomandăm să consultați bibliografia înainte de a fi invitat la concurs:

  • Codul civil nr. 1107/2002;
  • Codul administrativ Legea nr.116/2018.
  • Legea nr.192/1998 privind Comisia Națională a Pieței Financiare;
  • Legea nr105/2003 privind protecția consumatorilor;
  • Legislația sectorială.

 Modalitatea de aplicare:

Aplicațiile se transmit până la data de [показать номер]27.03.2024 (inclusiv), ora 17:00. Formularul de participare și documentele necesare se vor plasa pe pagina web oficială a CNPF la rubrica Resurse Umane/Cariere. Copiile actelor și formularul de participare completat se vor transmite pe adresele electronice: office@cnpf.md și/sau natalia.cvasiuc@cnpf.md sau pachetul de documente se va depune la sediul CNPF, adresa: bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, mun. Chişinău, Serviciul resurse umane și integritate.

Notă:

         Vor fi contactate prin e-mail/telefon  doar persoanele care întrunesc condițiile concursului.  Datele cu  caracter personal vor fi prelucrate de CNPF, exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

Telefon de contact: [показать номер]022 859 420

О компании

Comisia Naţională a Pieţei Financiare este autoritatea publică autonomă, responsabilă faţă de Parlament, care autorizează şi reglementează activitatea participanţilor pe piaţa financiară nebancară, precum şi supraveghează respectarea legislaţiei de către ei. Comisia Naţională a Pieţei Financiare este independentă în exercitarea funcţiilor sale.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Адрес вакансии
Кишинёв, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, MD 2012
Эл. почта:
Веб-сайт:

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?