Опубликовано сегодня

Specialist superior (perioada nedeterminată) din cadrul Direcției reglementare-autorizare, Departamentul piața de capital

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Образование:
Высшее
Oпыт:
Entry-Level (< 2 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

COMISIA NAȚIONALĂ A PIEȚEI FINANCIARE Anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante din cadrul Direcției reglementare-autorizare, Departamentul piața de capital

Specialist superior (perioada nedeterminată)

Cerințe minime obligatorii:
  • Studii superioare în domeniul finanțelor/economic/juridic;
  • Experiență profesională în domeniul finanțelor/economic/juridic (min 2 ani);
  • Experiență profesională în domeniul de creație normativă (va constitui un avantaj);
  • Cunoștințe – legislația sectorială aferentă pieței de capital, inclusiv actele normative ale CNPF;
  • Cunoștințe la nivel mediu al limbii engleze (B2);
  • Cunoștințe de nivel avansat MS Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook.
Competențe comportamentale:
  • Integritate, profesionalism, credibilitate, gândire ordonată, perseverență, rezistență la efort şi stres, adaptabilitate la situații noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
  • Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
  • Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate.
Sarcinile principale:
  • Realizarea activităților privind elaborarea cadrului normativ pe piaţa de capital, precum şi implementarea adecvată al acestuia;
  • Examinarea chestiunilor ce ţin de activitatea participanților profesioniști la piața de capital (acordarea, retragerea, suspendarea sau reperfectarea licenţelor, autorizaţiilor şi altor tipuri de acte permisive eliberate pe piaţa de capital);
  • Asigurarea cooperării cu autoritățile publice prin examinarea și elaborarea avizelor la proiectele de acte normative și alte documente de politici parvenite în adresa regulatorului;
  • Aplicarea şi respectarea conformă a legislației în domeniul reglementării, autorizării şi supravegherii activităţii participanţilor profesioniști la piața de capital;
  • Asigurarea conformității, transparenței și siguranței activității pe piața de capital, precum şi protejarea drepturilor investitorilor şi beneficiarilor de servicii financiare pe piața de capital.

Recomandăm să consultați bibliografia înainte de a fi invitat la concurs:
  • Legea nr.192/1998 privind Comisia Națională a Pieței Financiare;
  • Legea nr.1134/1997 privind societățile pe acțiuni;
  • Legea nr.171/2012 privind piața de capital;
  • Legea nr.234/2016 cu privire la Depozitarul central unic al valorilor mobiliare;
  • Legea nr.100/2017 privind actele normative;
  • Legea nr.2/2020 privind organismele de plasament colective alternative;
  • Legea nr.198/2020 privind fondurile de pensii facultative;
  • Legea nr. 181/2023 privind serviciile de finanţare participativă.
Modalitatea de aplicare:

Aplicațiile se transmit până la data de [показать номер]20.03.2024 (inclusiv), ora 17:00.

FORMULARUL DE PARTICIPARE ȘI DOCUMENTELE NECESARE LE GĂSIȚI AICI: https://www.cnpf.md/ro/cariere-6333.html ( pagina web oficială a CNPF la rubrica
Resurse Umane/Cariere.)

Copiile actelor și formularul de participare completat se vor transmite pe adresele electronice: office@cnpf.md și/sau natalia.cvasiuc@cnpf.md sau pachetul de documente se va depune la sediul CNPF, adresa: bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, mun. Chişinău, Serviciul resurse umane și integritate.

Notă: Vor fi contactate prin e-mail/telefon doar persoanele care întrunesc condițiile concursului. Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de CNPF, exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

О компании

Comisia Naţională a Pieţei Financiare este autoritatea publică autonomă, responsabilă faţă de Parlament, care autorizează şi reglementează activitatea participanţilor pe piaţa financiară nebancară, precum şi supraveghează respectarea legislaţiei de către ei. Comisia Naţională a Pieţei Financiare este independentă în exercitarea funcţiilor sale.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Эл. почта:
Веб-сайт:

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?