Опубликовано вчера

Medic în domeniul serviciilor de îngrijire medicala si ingrijire paliativă la domiciliu

Компания подтверждена
Вакансия прошла проверку
Отправить резюме

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Образование:
Высшее
Oпыт:
Entry-Level (< 2 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

Denumirea postului: medic calificat, licenţiat în medicina generală şi specializare îngustă/perfecţionare în îngrijiri paliative

Descrierea organizației: Hospices of Hope este o organizație Britanică de caritate care a dedicat mai bine de 30 de ani dezvoltării eficiente și active a Serviciilor de Îngrijire Paliativă în Sud-Estul Europei. Prezentă în Republica Moldova încă din 2008, Hospices of Hope Moldova dezvoltă activ, începând cu 2017, Rețeaua Națională de Servicii de Îngrijire Paliativă Hospices of Hope – prima de acest gen din țară.
La momentul actual din această rețea fac parte cinci echipe mobile multi-disciplinare care prestează servicii gratuite pentru beneficiari în raioanele Orhei, Soroca, Ocnita și Taraclia iar în 2022 am dezvoltat Centrul de zi pentru servicii de îngrijire paliativă în orașul Orhei iar in Aprilie 2023 am deschis un Centru de zi pentru servicii în domeniul îngrijirii paliative în orașul Chișinău.

Organizația este parte a rețelei internaționale Hospices of Hope, care mai are filiale în România (Hospice Casa Speranței la Brașov și București), Serbia (BELHospice în Belgrad), Grecia și în Albania, sediul central al organizației fiind în Marea Britanie. Mai multe informații puteți găsi pe website-ul www.hospicesofhope.md.

Localitate: Chișinău

Obiectivele postului: Asigură activitatea de medic calificat, în îngrijiri paliative membrilor grupului tintă asistat in Centrul de zi;

Conditii specifice pentru ocuparea postului

  • Educație: licenţiat în medicina generală şi specializare îngustă/perfecţionare în îngrijiri paliative;
  • Experiența: minim 1 an, cu competențe în activități de asistență medicală paliativă;
  • Limbi straine: rusă, engleza ar constitui un avantaj;
  • Cunoștințe operare PC: bune cunoștințe operare PC (MS Office, Outlook, Internet);

Aptitudini necesare:

  • abilități de comunicare interpersonală;
  • capacitate de planificare și organizare;
  • spirit de observație, atenție la detalii;
  • flexibilitate, adaptarea la situații neprevăzute;
  • atitudine pozitivă, tolerantă, echilibru;

Atribuțiile postului:

  • decide preluarea în îngrijire și asistență la centrul de zi;
  • efectuează evaluarea iniţială a beneficiarului luat în asistență la Centrul de zi, precum și la domiciliu;
  • participă la stabilirea planului de îngrijire împreună cu membrii echipei multidisciplinare și monitorizarea tratamentului medicamentos;
  • re-evaluează şi monitorizează beneficiarii centrului de zi;
  • comunică şi educă pacienţii şi familia/îngrijitorul în privința gestionării simptomelor beneficiarilor;
  • promovează îngrijirea paliativă;
  • lucrează după protocoalele clinice Naționale în tratamentul simptoamelor
  • urmărește evoluția stării beneficiarului și îndeplinește fișa de control a durerii;
  • supraveghează tratamentele și îngrijirile medicale efectuate de către asistentul medical și alți specialiști din echipa de îngrijire, iar la nevoie le efectuază personal;
  • desfășoară un act medical de calitate în condițiile respectării drepturilor beneficiarului;
  • prezintă atitudine respectuoasă față de pacient și patologia acestuia;
  • Întocmește formele de scoatere de la evidență a persoanelor asistate la Centrul de zi, precum și beneficiarilor la domiciliu;
  • Se preocupă în permanență de ridicarea nivelului profesional propriu.

Responsabilități:

  • Examinează pacienții la preluare în asistența centrului de zi și completează foaia de observație;
  • Mentine legatura cu doctorul de familie al pacientului si coopereaza împreună cu acesta pentru a oferi cel mai potrivit suport medicamentos in dependență de stadiul bolii și al afecțiunilor suplimentare de care suferă pacientul;
  • Participă la vizita primara la domiciliu a pacientului și stabileste planul de vizite la domiciului pentru echipa interdisciplinară, inclusiv tipurile de vizite si frecvența acestora;
  • Stabilește o comunicare personală și empatică atât cu pacientul cât și cu familia acestuia, bazată pe încredere și respect;
  • Instruiește familia despre modul de administrare al îngrijirilor pacientului imobil și modul de administrare al opioidelor și tratamentului adjuvant, precum și despre simptomele de moarte activă.
  • Incurajează familia pacientului la o comunicare deschisă despre ceea ce inseamnă calitatea vieții și demnitatea pacientului, despre trecerea în neființa a persoanei dragi și explică pe intelesul acestora ce se intamplă cu persoana dragă, din punct de vedere fiziologic, pentru a ajuta familia sa ia hotararile corecte cu privire la continuarea tratamentului/alimentatie pana in ultima clipa.
  • Propune soluții pentru îmbunătățirea activității de îngrijiri medicale a pacientului;
  • Răspunde de completarea lunară a raportului de activitate;
  • Răspunde de calitatea și eficiența activității proprii;
  • Respectă și își însușește prevederile legislative din domeniul său de activitate;
  • Răspunde de veridicitatea și corectitudinea rapoartelor întocmite;
  • Răspunde de păstrarea confidențialității datelor și informațiilor la care are acces.

Pentru a aplica la această poziție, vă rugăm să expediați CV-ul, scrisoare de motivare, scrisori de recomandare (dacă sunt) la adresa info@hospicesofhope.md.

Termen limită de aplicare: 10 mai 2024

О компании

Hospices of Hope este o organizație Britanică de caritate care a dedicat mai bine de 30 de ani dezvoltării eficiente și active a Serviciilor de Îngrijire Paliativă în Sud-Estul Europei. Prezentă în Republica Moldova încă din 2008, Hospices of Hope Moldova dezvoltă activ, începând cu 2017, Rețeaua Națională de Servicii de Îngrijire Paliativă Hospices of Hope – prima de acest gen din țară.
La momentul actual din această rețea fac parte patru echipe mobile multi-disciplinare care prestează servicii gratuite pentru beneficiari în raioanele Orhei, Soroca, Ocnita și Taraclia iar în 2022 am dezvoltat Centrul de zi pentru servicii de îngrijire paliativă în orașul Orhei și suntem în proces de deschidere a unui Centru de zi pentru servicii în domeniul îngrijirii paliative în orașul Chișinău.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Адрес вакансии
Кишинёв, Hospices of Hope Moldova, Yuri Gagarin Blvd 10, Chișinău
Телефон:
Эл. почта:
Веб-сайт:
Социальные сети:

Похожие вакансии в этой компании

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?