Publicat Recent

Asistent medical

Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Profesional Tehnic
Experiență:
Entry-Level (< 2 ani)
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Atribuții:

  • organizează primirea ambulatorică a medicului specialist, pregăteşte instrumentele, fişele de ambulator ale pacienţilor, blanchetele reţetelor şi trimiterilor;
  • asigură medicul specialist cu medicamente necesare, instrumente sterile, material de pansament, echipament individual de protecţie pentru activitatea profesională;
  • asigură evidenţa medicamentelor, materialului de pansament, instrumentarului, formularele de stricta evidenţă;
  • efectuează examinările de triaj, inclusiv profilactice, cu înscrieri în fişa de ambulator în limitele competenţei sale;
  • identifică şi rezolvă în limitele competenţei problemele medicale, psihologice ale pacientului;
  • asigură şi oferă servicii de asistenţă medicală pacienţilor cu cele mai răspîndite maladii, inclusiv oferă măsuri de diagnosticare (individual şi de comun cu medicul);
  • organizează lecţii de şcolarizare cu diverse grupe de pacienţi, conform metodicilor elaborate sau conform planului elaborat şi coordonat cu medicul;
  • asigură primirea pacienţilor în limitele competenţei sale;
  • efectuează activităţi de profilaxie şi raportare a maladiilor infecţioase;
  • organizează şi desfăşoară activităţi privind instruirea sanitaro-igienică a populaţiei;
  • acordă asistenţa medicală în cazul urgenţelor medico-chirurgicale;
  • asigură completarea calitativă şi în termene a documentaţiei medicale primare;
Trimite CV

Despre companie

IMSP Policlinica de Stat este o instituţie medico-sanitară publică menită să asigure menținerea și ameliorarea sănătăţii contingentului, prin asigurarea accesului echitabil al pacienților la servicii de sănătate, de calitate, cu accentuarea măsurilor de profilaxie primară, secundară şi terţiară și prin susținerea intervențiilor de promovare a unui mod de viață sănătos.
Conform Regulamentului de activitate, Policlinica asigură următoarele tipuri de asistenţă şi servicii medicale:
- urgenţa la etapa prespitalicească;
- asistenţa medicală primară;
- asistenţa medicală specializată de ambulator, inclusiv stomatologică;
- servicii medicale de înaltă performanţă;
- îngrijiri medicale la domiciliu.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Adresa postului vacant
Chișinău, str. 31 August 1989