Informații de bază

Salariu:
de la 7 680 RON
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Senior-Level (> 5 ani)
Oraș:
Galați, România

Descrierea poziției vacante

A N U N Ţ

privind organizare concurs pentru ocuparea unui post de Manager IT.

Universitatea “Danubius” din Galaţi anunţă scoaterea la  concurs a unui post de Manager IT.

Condiţii de participare la concurs:

  • Diplomă de licență și master în Tehnologia Informației, informatică, Sisteme informaționale sau un domeniu conex;
  • Experiență echivalentă; peste 5 ani experiență în IT.
  • Cunoștințe SW, HW (VMWare, Linux/CentOS Windows + aplicațiile Office aferente), securitate cibernetică;
  • Capabilitatea de a instala si configura softuri specifice universității, dar și echipamente periferice;
  • Cunoștințe legate de configurarea si întreținerea rețelelor de calculatoare; operare echipamente routare programabile Cisco; cablare structurată și structurare rețele de calculatoare; setare, operare depanare VPN
  • Întreținere Server Windows: setări drepturi de acces pentru useri, configurări conturi email (Windows Server     - cel puțin 2008 R2)
  • Întretinere Server Linux pe care sunt ținute site-urile din cadrul instituției.
  • Certificare Microsoft;

ATRIBUȚII PRINCIPALE:

  • reprezintă şi răspunde de managementul departamentului;
  • evaluează, planifică și dezvoltă sisteme și proceduri IT;
  • evaluează nevoile și asteptările împreună cu managerii de departamente;
  • oferă asistentă pentru îmbunătățiri și suport;
  • recomandă achiziționarea de hardware și/sau software ținând cont de standardele și politicile instituției, de performanțele tehnice și de serviciile oferite.
  • coordonează activitatea de achiziționare și gestionare a echipamentelor IT.

Stații de lucru:

  • menținerea în bună funcționare a stațiilor de lucru: devirusări, rezolvarea diverselor probleme de soft/hard (înlocuire componente);
  • instalarea/configurarea de pachete software, instalare/configurare periferice și rezolvarea eventualelor incidente tehnice;
  • instalarea de noi echipamente în rețea, compatibilitate echipamente PC, tipuri de componente;
  • monitorizări ale traficului Web.

Server:

  • configurează noi conturi de utilizatori, grupuri de membri etc;
  • alocă drepturi conform regulilor interne
  • upgrade patch-uri de securitate;
  • verificarea funcționarii devirusatoarelor (+ verificări ale Log-urilor ) și a bunei funcționări a procesului de upgradare automată;
  • supervizarea procesului back-up automat și confirmarea explicită și periodică a faptului că totul funcționează în parametrii optimi (verificări de consistență și securitate).

Menținere relație furnizori IT:

  • se ocupă de căutarea ofertelor și achiziționarea echipamentelor IT (PC, notebook, echipamente periferice, inclusiv telefoane);
  • menține relația cu furnizorul de servicii pentru configurarea/rezolvarea defectelor centralei telefonice;
  • menține relația cu furnizorii de servicii pentru întreținerea copiatorului și, după caz, a altor echipamente IT;
  • menține relația cu furnizorul de Internet în cazul apariției de disfuncționalități ale conexiunii Internet pentru rezolvarea acestora;
  • menține la zi evidența rețelei de calculatoare (stații de lucru, utilizatori, configurări, drepturi alocate pe foldere etc) și actualizează/dezvoltă periodic setul de proceduri de lucru (specifice).

Actele necesare înscrierii la concurs:

  • copie a actului de identitate;
  • curriculum vitae;
  • copii ale actelor de stare civilă (certificat de naştere, certificat de căsătorie, dacă e cazul);
  • copii ale diplomelor de studii şi a altor acte care atestă efectuarea unor specializări, calificări, etc;
  • copia carnetului de muncă sau adeverinţă care să ateste vechimea în muncă, în meserie şi/sau în specialitatea studiilor;

CONCURSUL CONSTĂ ÎN : INTERVIU.

Dosarele de concurs se depun la Departamentul  Resurse Umane, până la data de [vezi telefon]28.11.2022, între orele 8.00- 16.00, de luni până vineri, precum şi on-line la adresa de e-mail hr@univ-danubius.ro">hr@univ-danubius.ro.

Persoanele selectate să participe la concurs vor prezenta, înainte de data concursului, actele în original în vederea verificării conformităţii copiilor.

Informaţii suplimentare se pot obţine pe site-ul Universităţii “Danubius” din Galaţi: [vezi telefon]1668755612993000&usg=AOvVaw24pWEE0atdidH488d1lVD1">https://univ-danubius.ro/news/anunt-privind-organizare-concurs-pentru-ocuparea-unui-post-de-manager-it.

* Detalii despre Procedura de angajare în România a cetățenilor din Republica Moldova: (click)

Trimite CV

Despre companie

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Adresa postului vacant
Galați, Bulevardul Galati nr. 3