Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Mid-Level (2-5 ani)
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

AO Alianța ONG-urilor active în domeniul Protecției Sociale a Copilului și Familiei (APSCF) anunță concurs pentru funcția vacantă de Secretar General. APSCF este o rețea de 58 de organizații neguvernamentale de pe întreg teritoriul Republicii Moldova, inclusiv din regiunea transnistreană. APSCF acționează pentru crearea unui cadru coerent și funcțional de dezvoltare a factorilor de decizie, a mecanismelor și practicilor de implementare, asigurând respectarea și protecția reală a copilului și familiei. Detalii despre activitatea APSCF http://aliantacf.md/

Program de muncă: full-time (8 ore)

Poziție: Secretar General

Atribuții și responsabilități:

  • Asigurarea managementului Secretariatului APSCF
  • Coordonarea implementării proiectelor/ programelor APSCF
  • Identificarea oportunităţilor de finanţare şi elaborarea/scrierea proiectelor
  • Elaborarea cadrelor de monitorizare și evaluare pentru propunerile de proiecte dezvoltate
  • Monitorizarea implementării proiectelor și realizarea indicatorilor
  • Elaborarea planului anual de activitate a organizației și coordonarea implementării acestuia
  • Elaborarea rapoartelor de implementare a proiectelor, conform cerințelor (periodicitate și format) partenerilor de dezvoltare
  • Elaborarea rapoartelor de activitate a organizației
  • Gestionarea bugetului și activităților Proiectelor în conformitate cu procedurile interne ale APSCF și condițiile partenerilor de dezvoltare
  • Planificarea, monitorizarea și evaluarea proiectului/proiectelor, precum și planificarea și organizarea activităților relevante postului
  • Monitorizarea implementării Planului Strategic al APSCF şi asistarea membrilor Consiliului Coordonator (CC) APSCF şi a membrilor APSCF în implementarea acestuia
  • Asigurarea şi menţinerea dialogului cu partenerii APSCF, precum structuri guvernamentale, parteneri de dezvoltare/finanțatori, organizaţii şi structuri naţionale şi internaţionale
  • Elaborarea Avizelor/documentelor de poziției ale organizației cu privire la documente de politici (Legi, Regulamente, etc.)
  • Coordonarea procesului de organizare şi protocolare a Adunărilor Generale ale APSCF şi a şedinţelor CC APSCF
  • Reprezentarea organizației în cadrul diverselor evenimente și Platforme de profil
  • Monitorizarea implementării deciziilor, hotărârilor, declaraţiilor, etc. adoptate de Adunarea Generală și CC APSCF
  • Aprobarea Regulamentelor interne și Instrucțiunilor interne ale APSCF
  • Coordonarea implementării campaniilor de advocacy
  • Coordonarea organizării evenimentelor precum: ateliere de lucru, mese rotunde, conferințe, training-uri etc.
  • Coordonarea și comunicarea cu experții contractați de organizație
  • Gestionarea mijloacelor ASPCF, executarea tranzacțiilor și semnarea contractelor, emiterea de procuri, deschidearea conturilor bancare, semnarea alte documente financiare

Formare, abilități și calități personale:

  • Studii superioare în științe socio-umane (ex: sociologie, educație, psihologie, jurnalism etc.);
  • Minim 4 ani de experiență profesională în managementul proiectelor în domeniul social și educațional;
  • Experiență în sectorul asociativ;
  • Abilități bune de formulare, implementare, monitorizare și evaluare a proiectelor;
  • Cunoaștere bună a managementului bazat pe rezultate;
  • Cunoaşterea avansată a limbilor engleză și română;
  • Abilități de a opera cu pachetul Microsoft Office (Word, Excel, Power Point etc.);
  • Capacităţi avansate de organizare şi management al informaţiilor, de elaborare, inclusiv redactare, a documentelor;
  • Capacitate de realizare a sarcinilor, de organizare a timpului, de  respectare a termenelor-limită;
  • Abilități analitice;
  • Abilităţi avansate de comunicare;
  • Capacitate de a lucra în echipă și individual;
  • Capacitate de generare a soluţiilor;
  • Sensibilitate la problemele copiilor şi familiilor;
  • Dinamism, spirit de cooperare;
  • Responsabilitate, disciplină, corectitudine şi seriozitate;
  • Angajament pentru muncă flexibilă în timp (orientare spre realizarea obiectivelor);
  • Rezistenţă pentru activitate în condiţii şi situaţii de stres;
  • Disponibilitate pentru deplasări periodice în teren (pe teritoriul RM) dar și la nivel internațional.

Relaţii conform organigramei:

Secretarul General se subordonează Consiliului Coordonator al APSCF.

APSCF oferă:

Oportunități de dezvoltare profesională;

Oportunități de a interacționa și lucra cu experți versați în domeniul social și educațional;

Condiții de muncă bune;

Remunerare motivantă și alte facilități.

Persoanele interesate vor expedia CV-ul actualizat și scrisoarea de motivare la adresa electronică: office@aliantacf.md">office@aliantacf.md, cu mențiunea “Angajare–Secretar General”, până la  [vezi telefon]14.02.2021

Doar persoanele preselectate vor fi invitate la interviu.

Trimite CV

Despre companie

Alianța ONG-urilor active în domeniul Protecției Sociale a Copilului și Familiei (APSCF) este o rețea de 58 de organizații neguvernamentale de pe întreg teritoriul Republicii Moldova, inclusiv din regiunea transnistreană. APSCF acționează pentru crearea unui cadru coerent și funcțional de dezvoltare a factorilor de decizie, a mecanismelor și practicilor de implementare, asigurând respectarea și protecția reală a copilului și familiei.

Sperând la o lume mai bună pentru fiecare copil și familie, APSCF protejează copii din țara noastră de peste 15 ani. Alianța a fost înființată ca rețea informală în 5 martie 2002, și înregistrată ca entitate formală în 24 septembrie 2014. APSCF are ușile deschise pentru toate organizațiile care activează în domeniul protecției sociale a copilului și familiei, și care împărtășesc viziunea, misiunea și obiectivele alianței și sunt gata să se implice în mod direct în realizarea lor.

Funcționând cu și pentru membrii săi, APSCF se ghidează după principiile statutare și promovează următoarele valori: interesul superior al copilului, decizii democratice, transparență și eficiență în comunicare, parteneriat, participare și implicare, autonomie, flexibilitate.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte