Недавно опубликовано

Specialist superior (perioada nedeterminată), din cadrul Direcției suport consumatori

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Образование:
Высшее
Oпыт:
Entry-Level (< 2 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

Cerințe minime obligatorii:

  • Studii superioare absolvite cu examen de licența în domeniul economic financiar –bancar și/sau juridic;
  • Experiență minimum 1 an în domeniul financiar în activități relevante postului dat;
  • Cunoașterea legislației civile aferente serviciilor financiare;
  • Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word, Excel şi Power Point;
  • Cunoașterea limbii române, engleze la nivel cel puţin intermediar constituie un avantaj.

Competențe comportamentale:

  • Integritate, profesionalism, credibilitate, gândire ordonată, perseverență, rezistenţă la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
  • Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
  • Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate.

Sarcinile principale:

  • Examinarea în termen a petițiilor privind respectarea de către subiecții raporturilor ce țin de reglementarea, supravegherea și controlul în domeniul protecției drepturilor consumatorilor a prevederilor actelor normative (clauze abuzive, contracte de credit, practici comerciale incorecte) în domeniul de competență a CNPF;
  • Consilierea petiționarului în vederea soluționării amiabile de către prestatorii de servicii financiare a cazului reclamat;
  • Participarea la elaborarea şi actualizarea procedurilor interne aferente soluționării reclamațiilor/petițiilor;
  • Înaintarea propunerilor de îmbunătățire a cadrului normativ și a mecanismelor aplicabile în domeniu.

Termen limită – [показать номер]10.05.2024

Recomandăm să consultați bibliografia înainte de a fi invitat la concurs:

  • Codul civil nr. 1107/2002;
  • Codul administrativ Legea nr.116/2018.
  • Legea nr.192/1998 privind Comisia Națională a Pieței Financiare;
  • Legea nr105/2003 privind protecția consumatorilor;
  • Legislația sectorială.

Modalitatea de aplicare:

Aplicațiile se transmit până la data de [показать номер]10.05.2024 (inclusiv), ora 17:00. Formularul de participare și documentele necesare se vor plasa pe pagina web oficială a CNPF la rubrica Resurse Umane/Cariere. Copiile actelor și formularul de participare completat se vor transmite pe adresele electronice: office@cnpf.md">office@cnpf.md și/sau natalia.cvasiuc@cnpf.md">natalia.cvasiuc@cnpf.md sau pachetul de documente se va depune la sediul CNPF, adresa: bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, mun. Chişinău, Serviciul resurse umane și integritate.

Notă:

  Vor fi contactate prin e-mail/telefon  doar persoanele care întrunesc condițiile concursului. Datele cu  caracter personal vor fi prelucrate de CNPF, exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

О компании

Comisia Naţională a Pieţei Financiare este autoritatea publică autonomă, responsabilă faţă de Parlament, care autorizează şi reglementează activitatea participanţilor pe piaţa financiară nebancară, precum şi supraveghează respectarea legislaţiei de către ei. Comisia Naţională a Pieţei Financiare este independentă în exercitarea funcţiilor sale.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Адрес вакансии
Кишинёв, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, MD 2012
Эл. почта:
Веб-сайт:

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?