Опубликовано вчера

Consultant expert (perioada nedeterminată)din cadrul Departamentului supravegherea protecției consumatorilor, Direcția servicii de plată și schimb valutar

Основная информация

Зарплата:
Договорная
Вид занятости:
Full-time
Образование:
Высшее
Oпыт:
Mid-Level (2-5 лет)
Город:
Кишинёв

Описание вакансии

COMISIA NAȚIONALĂ A PIEȚEI FINANCIARE Anunță concurs pentru ocuparea funcției vacante din cadrul
Departamentului supravegherea protecției consumatorilor, Direcția servicii de plată și schimb valutar

Consultant expert (perioada nedeterminată)

Cerințe minime obligatorii:
  • Studii superioare absolvite cu examen de licența în domeniul economic, financiar –bancar și/sau juridic;
  • Cunoașterea legislației cu privire la reglementarea valutară și serviciile de plată și monedă electronică;
  • Cunoașterea tehnologiilor moderne relevante prestării serviciilor de plată și emiterii de monedă electronică;
  • Experiență de minim 3 ani în domenii relevante postului;
  • Cunoașterea legislației și practicilor din UE aferente domeniului, constituie un avantaj;
  • Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator şi cunoașterea avansată a aplicațiilor MS Word, Excel şi Power Point;
  • Cunoașterea limbii române, engleze la nivel cel puţin intermediar (citit/scris/vorbit).
Competențe comportamentale:
  • Integritate, profesionalism, credibilitate, gândire ordonată, perseverență, rezistență la efort şi stres, adaptabilitate la situaţii noi, capacitatea de comutare rapidă la diverse probleme profesionale;
  • Capacitatea de a comunica oral şi în scris, de a fi în măsură să expună clar şi concis constatările, concluziile şi recomandările;
  • Abilitatea de a se adapta la schimbări și priorități rapid, de a gestiona mai multe activități simultan cu accent pe finalizarea acestora cu impact tangibil;
  • Atitudine pozitivă, constructivă, responsabilă, spirit de inițiativă și creativitate, capacitate de lucru în echipă și transfer de cunoștințe, orientare către rezultate.
Sarcinile principale:
  • Efectuarea supravegherii prestatorilor de servicii de plată specificați la art.5 alin.(1) lit.b) şi c) din Legea nr.114/2012 cu privire la serviciile de plată şi moneda electronică, unităților de schimb valutar (altele decât băncile) cu referire la protecția drepturilor beneficiarilor de servicii de plată/schimb valutar care au calitate de consumatori;
  • Formularea planurilor și tematicelor de control a entităților supravegheate;
  • Coordonarea și participarea în activitățile de control;
  • Participarea la elaborarea şi actualizarea procedurilor interne aferente supravegherii prestatorilor de servicii de plată specificați la art.5 alin.(1) lit.b) şi c) din Legea nr.114/2012 cu privire la serviciile de plată şi moneda electronică, unităților de schimb valutar (altele decât băncile);
  • Participarea în procesul de identificare și evaluare a riscurilor în domeniul protecției consumatorilor de servicii de plată/unități de schimb valutar.

Recomandăm să consultați bibliografia înainte de a fi invitat la concurs:
  • Codul civil nr. 1107/2002;
  • Codul administrativ Legea nr.116/2018.
  • Legea nr.192/1998 privind Comisia Națională a Pieței Financiare;
  • Legea nr.105/2003 privind protecția consumatorilor;
  • Legea nr. 114/2012 cu privire la serviciile de plată şi moneda electronică;
  • Legea nr. 62/2008 privind reglementarea valutară;
  • Legea nr.157/2014 despre încheierea şi executarea contractelor la distanță privind serviciile financiare de consum.
Modalitatea de aplicare:
Aplicațiile se transmit până la data de [показать номер]20.03.2024 (inclusiv), ora 17:00.

FORMULARUL DE PARTICIPARE ȘI DOCUMENTELE NECESARE LE GĂSIȚI AICI: https://www.cnpf.md/ro/cariere-6333.html ( pagina web oficială a CNPF la rubrica
Resurse Umane/Cariere.)

Copiile actelor și formularul de participare completat se vor transmite pe adresele electronice: office@cnpf.md și/sau natalia.cvasiuc@cnpf.md sau pachetul de documente se va depune la sediul CNPF, adresa: bd. Ștefan cel Mare și Sfânt nr.77, mun. Chişinău, Serviciul resurse umane și integritate.

Notă: Vor fi contactate prin e-mail/telefon doar persoanele care întrunesc condițiile concursului. Datele cu caracter personal vor fi prelucrate de CNPF, exclusiv în scopul și procesul angajării, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare.

О компании

Comisia Naţională a Pieţei Financiare este autoritatea publică autonomă, responsabilă faţă de Parlament, care autorizează şi reglementează activitatea participanţilor pe piaţa financiară nebancară, precum şi supraveghează respectarea legislaţiei de către ei. Comisia Naţională a Pieţei Financiare este independentă în exercitarea funcţiilor sale.

Отзывы о компании

Оцените компанию:
0 star star star star star 0 отзывов

Контакты

Эл. почта:
Веб-сайт:

Похожие вакансии

Вы все еще ищете работу или ищете сотрудников для своего бизнеса?