Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
Entry-Level (< 2 ani)
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Misiune post: Coordonează activitățile de recuperare creanțe și debite aferente creditelor neperformante.

Responsabilități

  • Efectuează analiza economico-financiara a clientului și stabilește strategia fată de debitor din portofoliul workout;
  • Întocmirea și prezentarea rapoartelor aferente expunerilor (bilanțiere și extrabilanțiere) clienților aflați în gestiune workout;
  • Întocmirea calculelor (inclusiv detaliate) a datoriilor aferente expunerilor (bilanțiere și extrabilanțiere) clienților aflați în gestiune workout;
  • Negociază planuri de restructurare/rambursare încheie înțelegeri în acest sens cu clienții din portofoliul workout;
  • Elaborează  și actualizează reglementările interne aferente activitatii  workout;
  • Reprezintă interesele băncii în relația cu orice instituție sau entitate externa, care implică acțiuni în legătură cu clienții debitori din portofoliul workout;
  • Colaborează activ, în vederea asigurării bunei derulări a procedurilor judiciare/de executare, cu executorii judecatoresti, administratorii insolvabilitatii/lichidatorii, evaluatorii;
  • Propune, declanșează si monitorizează procesul de vânzare/cesiune creanțe;
  • Transmite documente/informații necesare cumpărătorilor interesați în procurarea bunurilor, negociază/ agreează contractul de vânzare-cumpărare cu cumpărătorul selectat

 Cerințe față de candidat

  • Studii superioare de lunga durata: economice/ juridice;
  • Experiență de lucru în activitatea de creditare/colectare;
  • Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară;
  • Cunoașterea la nivel avansat  MS Office;
  • Cunoașterea limbii engleze constituie un avantaj;

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md">resurse.umane@bcr.md

Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Despre companie

BCR Chişinău

Banca Comercială Română Chişinău S.A. (BCR Chişinău S.A.) este o bancă universală, subsidiară a BCR S.A. (România) și membru al grupului Erste (Austria), cu focus strategic pe clienții corporativi, angajații și partenerii lor. BCR Chișinău și-a început activitatea la 22 octombrie 1998, fiind una din primele bănci cu capital străin prezente în Republica Moldova, membru al unui grup financiar lider în Europa Centrală și de Est.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Pagina web:
Încă ești în căutarea unui loc de muncă sau poate cauți angajați pentru firma ta?