Informații de bază

Salariu:
Negociabil
Program de lucru:
Full-time
Studii:
Superioare
Experiență:
De la 2 ani
Oraș:
Chișinău

Descrierea poziției vacante

Misiune post: Coordoneaza activitățile aferente analizei și monitorizării indicatorilor de risc și raportării acestora conform cerințelor în vigoare

Responsabilități:
⦁ Elaboreaza și prezinta rapoarte aferente riscului de credit, de piata, de lichiditate solicitate de Banca Nationala a Moldovei, BCR sau ERSTE Group
⦁ Calculeaza provizioanele de risc și reducerile pentru pierderi la active și angajamente condiționate conform cerințelor prudențiale
⦁ Monitorizeaza expunerile față de țări, bănci, sovereign, instituții financiare afiliate grupurilor bancare conform limitelor de risc stabilite și cerințelor prudențiale
⦁ Elaboreaza/ revizuieste reglementarile interne aferente activitatii de risc controlling si raportare risc
⦁ Participa la testarea functionalitatilor aplicatiilor informatice privind raportarea de risc
⦁ Construieste modele de stres test aplicate portofoliului de credite, riscului de piață și riscului valutar

Cerințe față de candidați
⦁ Studii superioare economice
⦁ Experiență minimă de 3 ani în activitatea bancară, în special în domeniul managementul riscului/raportare financiara
⦁ Cunoașterea limbii engleze – nivel intermediar
⦁ Cunoștințe PC la nivel de utilizator avansat (MS Office, aplicații bancare, Excel)

Profilul candidatului
⦁ Abilități de comunicare și lucru în echipă
⦁ Motivare și angajament
⦁ Gândire analitică și sistematică
⦁  Responsabilitate şi implicare
⦁ Abilități de gestionare eficientă a timpului
⦁ Rapiditate și eficiență în executarea sarcinilor
⦁ Management eficient al timpului

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane si Comunicare sau prin e-mail: resurse.umane@bcr.md">resurse.umane@bcr.md

Vor fi contactate doar persoanele selectate.

Despre companie

BCR Chişinău

Banca Comercială Română Chişinău S.A. (BCR Chişinău S.A.) este o bancă universală, subsidiară a BCR S.A. (România) și membru al grupului Erste (Austria), cu focus strategic pe clienții corporativi, angajații și partenerii lor. BCR Chișinău și-a început activitatea la 22 octombrie 1998, fiind una din primele bănci cu capital străin prezente în Republica Moldova, membru al unui grup financiar lider în Europa Centrală și de Est.

Recenziile companiei

Evaluează compania:
0 star star star star star 0 recenzii

Contacte

Pagina web:
Încă ești în căutarea unui loc de muncă sau poate cauți angajați pentru firma ta?