Opțiuni de accesibilitate

  • Programul primirii în audiență a cetățenilor de către conducerea Băncii Naționale a Moldovei.
    Înscrierea solicitanților pentru audiență se efectuează în temeiul demersului în scris privind subiectul abordat.

  • Anca Dragu, guvernator

    Prima zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.
    Telefon: +373 22 822 606.

  • Vladimir Munteanu, prim-viceguvernator

    A doua zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.

  • Tatiana Ivanicichina, viceguvernator

    A treia zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.
    Telefon: +373 22 822 607.

  • Constantin Șchendra, viceguvernator

    A patra zi de miercuri a lunii: 14:00-16:00.

Vă rugăm să luați cunoștință cu cerințele înaintate față de primirea și examinarea petițiilor și cererilor de acces la informații de interes public adresate Băncii Naționale a Moldovei.

Detalii.

Bine ați venit pe pagină oficială a Băncii Naționale a Moldovei!

Main navigation BNM

Extinde Ascunde
26.04.2024

Post vacant: Expert principal în cadrul Grupului gestiunea numerarului

Anunț repetat

Scopul general al activității direcției:

  • Executarea activităților de planificare, elaborare, organizare și executare a Bugetului/Planului de achiziții al DON, participarea la elaborarea și expertiza metodologica a actelor normative interne, asigurarea procesului de gestiune a riscurilor pe procesele de activitate ale direcție, în conformitate cu prevederile prezentei Fișe de post, obiectivele și atribuțiile direcției, obiectivele strategice ale BNM.

Cerințe obligatorii:

  • Studii universitare în domeniul financiar-economic, cu media generală pe anii de studii 8 sau mai mare.
  • Experiență de muncă în sfera de activitate economică, financiară nu mai puțin de 3 ani.
  • Cunoștințe de bază ce țin de activitatea bancară, a legislației bancare, în special a cadrului normativ privind operațiunile cu numerar.
  • Experiență în elaborarea și expertiza actelor normative interne.
  • Cunoștințe de operare a calculatorului la nivel de utilizator și competențe digitale avansate a aplicațiilor MS Office, în special Excel.
  • Competențe lingvistice: cunoașterea limbii române la nivel avansat; cunoașterea limbii engleze la nivel B2- nivel post-intermediar (cadrul European Comun de Referință pentru Limbi [1]).

Competențe comportamentale:

  • Integritate, responsabilitate, profesionalism, lucru în echipă, orientare către rezultate, credibilitate, capacitate de analiză și sinteză, promptitudine și eficiență în efectuarea lucrărilor, perseverență, învățare și dezvoltare continuă.

Abilități și atitudini:

  • Organizatorice, de planificare, gândire analitică; putere de convingere capacitate de a expune clar și concis, scris și verbal: constatările, concluziile și recomandările (fixarea exactă și calitativă a informației), capacitate de sinteză.

Cerințe suplimentare ce vor constitui un avantaj:

  • Experiență de muncă în domeniul achizițiilor publice.
  • Cunoștințe și abilități de realizare a proiectelor.
  • Cunoașterea legislației naționale și a actelor normative în vigoare ale BNM ce țin de domeniul operațiunilor cu numerar.
  • Abilități avansate de creare a prezentărilor grafice asistate de calculator (de ex. PowerPoint, Excel).

Principalele atribuții:

  • Contribuirea la aplicarea corectă și uniformă în cadrul DON a legislației și actelor normative de reglementare a operațiunilor cu numerar.
  • Asigurarea unui mediu eficient și legal de planificare, elaborare și modificare a Bugetului/Planului de achiziții al DON.
  • Participarea la implementarea și promovarea proiectelor ce vizează consolidarea capacităților instituționale ale BNM în domeniul operațiunilor cu numerar.
  • Contribuirea la realizarea în termenii planificați a tuturor acțiunilor necesare, în scopul atingerii  obiectivelor și bunei implementării a proiectelor derulate în cadrul direcției.
  • Contribuirea la dezvoltarea cadrului normativ intern de gestiune a bunurilor materiale.
  • Participarea la procesele de evaluare a riscurilor operaționale și sistemului de control intern pe procesele de activitate ale direcției.
  • Participarea la elaborarea și analiza altor date ce țin de activitatea direcției.
  • Alte activități aferente derulării operațiunilor cu numerar.

Beneficiile oferite de BNM:

  • Experiență profesională într-o bancă centrală
  • Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală
  • Mediu de muncă modern și prietenos
  • Flexibilitate în programul de muncă
  • Pachet salarial competitiv
  • Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști.

Termen-limită:

  • 22 mai 2024.

Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md sau depuneţi CV-ul in format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, cu specificarea postului dorit. Pentru detalii ne puteţi contacta la numărul de telefon 022- 822-158 sau 022- 822-245.

Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.

Recomandăm insistent să consultați bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.

Bibliografie recomandată:

  • Legea cu privire la Banca Națională a Moldovei nr.548-XIII din 21.07.1995;
  • Legea privind activitatea băncilor nr.202 din 06.10.2017;
  • Legea privind achizițiile publice nr. 131 din 03.07.2015;
  • Regulamentul cu privire la operațiunile cu numerar în băncile din Republica Moldova.
  • Planul strategic al Băncii Naționale a Moldovei „BNM - 2025”.

Documente necesare pentru a fi prezentate la concurs;

Documente necesare pentru a fi prezentate la angajare.

Politica de personal a Băncii Naţionale a Moldovei are drept obiectiv selectarea şi angajarea persoanelor profesioniste din diferite domenii (economie, jurisprudenţă, tehnologii informaţionale, etc).

Angajarea la Banca Naţională a Moldovei se efectuează în bază de concurs, în conformitate cu Codul muncii al Republicii Moldova nr. 154-XV din 28.03.2003 (intrat în vigoare la 1 octombrie 2003), Regulamentul privind organizarea şi desfăşurarea concursului pentru ocuparea funcţiilor vacante în Banca Naţională a Moldovei, aprobat prin Hotărârea Consiliului de Administraţie al BNM nr. 130 din 03.07.2014, Regulamentul intern al Băncii Naţionale a Moldovei, aprobat prin Hotărârea Comitetului executiv al BNM nr. 62 din 16.03.2016. Concursul reprezintă o modalitate de organizare şi desfăşurare a procesului de verificare prealabilă a aptitudinilor profesionale ale candidaţilor pentru ocuparea funcţiilor vacante în Banca Naţională a Moldovei.

Comisiile de testare formate din specialişti din cadrul Băncii Naţionale a Moldovei verifică gradul de cunoaştere de către candidaţi a limbilor moderne, tehnologiilor informaţionale şi a specialităţii.

Abonare la conținut
CAPTCHA
Întrebare pentru a verifica că sunteţi persoană fizică (în scopul prevenirii transmiterilor automate a spam-ului).